Zamesnanosť sa dá zvyšovať aj v časoch krízy

24.01.2012 19:45

Bez práce je takmer 400 tisíc osôb v ekonomicky aktívnom veku. Nezamestnanosť na Slovensku má viacero špecifík. Za prvé, spomedzi nezamestnaných je vysoký podiel tých, ktorí sú bez práce dlhšie ako 12 mesiacov. Sú teda dlhodobo nezamestnaní. Za druhé, v miere nezamestnanosti sú výrazné regionálne rozdiely.

Uvedené charakteristiky vypovedajú o tom, že nezamestnanosť má širšie ekonomické príčiny. Súvisia s výkonnosťou hospodárstva. A tiež štruktúrou nezamestnaných. Nemožno sa tak spoliehať na to, že všetko vyrieši trh. Bez zásahu štátu. Slovenská republika má jednu z najvyšších mier nezamestnanosti absolventov škôl. Ťažko si hľadajú zamestnanie aj ľudia vo veku nad 50 rokov. Hranica, po prekročení ktorej je ťažké získať prácu, sa pritom znižuje.

Zo strednodobého hľadiska bude potrebné prehodnotiť školský systém a zamerať sa na podporu študijných odborov, o ktoré je a bude záujem na trhu práce. Z krátkodobého hľadiska je nevyhnutné efektívne začať riešiť dlhodobú nezamestnanosť. ĽS – HZDS v tejto súvislosti navrhuje – v záujem dlhodobo evidovaných – aby zamestnávatelia na určitý ohraničený čas za nich nemuseli platiť odvody, ak pre túto skupinu vytvoria nové pracovné miesta.

Na oživenie slovenskej ekonomiky bude potrebné mobilizovať produkčný potenciál krajiny. Úradujúca vláda nevenuje dostatočnú pozornosť fundamentom slovenskej ekonomiky. Poľnohospodárstvu. Lesnému a vodnému hospodárstvu. Napriek vidieckemu typu krajiny pracujú v rezorte pôdohospodárstva len 3 percentá zamestnancov. Obrovský prepad poľnohospodárskej produkcie v posledných rokoch má tak vplyv aj na zamestnanosť.

Viac ako polovicu potravín, ktoré dovážame na Slovensko, by sme dokázali vyrobiť doma. S využitím vlastnej pracovnej sily. Ďalšie možnosti pokiaľ ide o vznik pracovných miest sú spojené s podporou inovácií a naštartovaním nových priemyselných odvetví - biotechnológií a nanotechnológií, ktoré nepodliehajú cyklickým zmenám v ekonomike tak, ako tradičné priemyselné odvetvia.

Slovensko je malá a otvorená ekonomika. Podpora exportu je kľúčovou z pohľadu produkcie, kapacít a zamestnanosti. Bude nevyhnutné uľahčiť prístup firiem a podnikateľov k úverom posilnením Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, ako aj Exportno-importnej banky SR. Namiesto neefektívneho „kupovania“ zahraničných investorov je potrebné vyrovnať podmienky medzi domácimi a zahraničnými podnikateľmi.

V neposlednom rade treba mobilizovať turistický potenciál SR, k čomu by prispelo zavedenie rekreačných poukážok. Na budúcu vládu čaká náročná úloha oživiť ekonomiku a zvýšiť zamestnanosť Naplnenie tejto vízie však nedokážu strany, ktoré sa nezodpovedajú občanom, ale majiteľom finančnej skupiny v konšpiračnom byte. Ani politický subjekt, ktorý sa sústredí len na udržanie vlastnej popularity, hoci za cenu ničnerobenia.

Marián Klenko,
predseda Republikovej rady ĽS – HZDS